Laminat Parke İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Laminat Parke

Laminat parke, ahşap döşeme veya bazen taş döşeme gibi görünmek üzere tasarlanmış sentetik bir döşeme kaplamasıdır.Geleneksel olarak gerçek ahşaba göre daha uygun maliyeti olan bir alternatif sunar). Laminat parke ilk zamanlarında düşük bir kalite ile üretilse de günümüzde hem çok daha kaliteli hem de farklı doku ve tasarımlarda laminat parke bulmak mümkündür. Hatta benzerliklerinden dolayı laminat parkeyi ahşap bir zeminle karıştırabilirsiniz. 

 

Laminat parke, birden fazla katmandan oluşur. Buradaki fikir, bitmiş ürünün ahşap, taş veya karo döşemeye benzemesidir. Döşemenin üst yani görünen kısmı, seçtiğiniz efektin yüksek çözünürlüklü bir görselidir.Son aşamadaki görünüm son derece ayrıntılı olduğundan laminat ile ahşap zemin arasındaki fark çok az hissedilir. Üst kısım, şeffaf bir koruyucu yüzey tabakası ile kaplanır veya lamine edilir. Yüzey tabakası, zeminin günlük aşınma ve yıpranma ile başa çıkması için ihtiyaç duyduğu korumayı sağlar. Kaliteli bir laminat parke, çizilmeye karşı koruma ve su geçirmezlik ile dayanıklı bir yüzeye sahip olur. 

 

Üst kısmın altında bir çekirdek katman vardır. Bu çekirdek genellikle döşemeye bir yapı kazandırmaya yardımcı olan Yüksek Yoğunluklu Fiber Levhadan (HDF) yapılır. Son ve alt katman, döşeme tahtasını dengelemek için bulunur. Bu dengeleyici katman, zemine ek güç kazandırmaya yardımcı olur.

 

Laminat Parke Nerelerde Kullanılır?

Laminat parke son derece çok yönlüdür. Bu nedenle evinizin hemen hemen her odasında kullanabilirsiniz. Günlük aşınma ve yıpranmalar ile başa çıkacak kadar dayanıklı şekilde üretilmiştir. Bu nedenle koridorlar, oturma alanları ve yatak odaları için mükemmel bir seçim olabilir. Çok çeşitli tasarımlara sahip olduğundan herhangi bir dekor veya temayla eşleştirmeniz mümkündür. Bazı laminat parke türleri suya dayanıklıdır, bu nedenle yemek alanları ve oturma odası gibi su veya içeceklerin bulunabileceği odalar için daha iyi seçimler bunları tercih etmek daha mantıklıdır.

 

 

#image_title

 

 

Laminat Parke Nasıl Kullanılır?

Laminat parkenin montajı çok kolaydır. En iyi yol, parkeyi bir altlık üzerine oturtmaktır. Fakat kurulumda farklı yöntemler izlenebilir. Laminat parkenin kurulum ve kullanım aşamaları aşağıdaki gibidir;

 

  • Zemini laminat parke için hazırlama: Laminat parkeler kurulum yapılmadan önce 48 saat kadar açıkta bekletilir. Odada herhangi bir sıva, boya işi olmamalıdır. Bunun yanı sıra alt zeminin de hazırlanması gerekir. Mevcutta bir kaplama varsa sökülür ve zeminin düz, kuru ve pürüzsüz olduğundan emin olunur.
  • Laminat parke montajı: Altlıklar boyutları ayarladığında direkt olarak zemine yerleştirilebilirler. Her bir döşeme tahtasını iyi bir şekilde yerine oturtmak gerekir. Burada birçok farklı yöntem tercih edilebilir. Çivileme, yapıştırma ya da kilitleme gibi seçenekler kullanılabilir. Duvara yakın bazı alanlarda döşeme işlemi zorlaşsa da genel anlamda montaj işlemi oldukça pratiktir.
  • Laminat zemin bakımı: Laminat zemin bakımı, diğer zeminlere oranla çok kolaydır. Düzenli olarak süpürme yani toz ve kirlerden arındırma ilk adımdır. Bununla birlikte ağartma yapmayacak bir yüzey temizleyici ile laminat temizliğini tamamlamak en iyisidir.laminatparke1

Laminat parke alan hesaplama

Laminat parkeler birçok farklı kalitede üretilebilirler. Bununla birlikte laminat parkeler de diğer zeminler gibi metrekare yani boyut başına fiyatlandırılır. Zemincim’in alanında uzman ekipleri tarafından yerinde ölçümleme yapılarak müşterinin istediği desene, kalınlığına ve boyutuna uygun olarak fiyatlandırma yapılır.

Laminat Parke çeşitlerimizi incelemek için buraya tıklayın!