Çim Halı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

cimhali

Çim halı, ev dekorasyonunda çok yönlü ve benzersiz bir deneyim sunar. Normal halıya benzer, ancak doğal çim hissi ve görünümüne sahiptir. Yaratıcı bir hayal gücü ile evinizin herhangi bir odasını çok daha doğal bir şekilde dekore edebilirsiniz. Çim halıların çeşitli kullanımları bulunur ve kolayca temizlenebilir. Aynı zamanda uzun ömürlüdür ve zarar görmesi son derece zordur. Piyasadaki en dayanıklı zemin kaplamalarından biridir. Doğal çim yetiştirmenin zorlukları ile uğraşmadan çim görünümü elde etmek istiyorsanız, çim halının tüm detaylarını birlikte inceleyelim.

camhali1

 

 

Çim Halı Nerelerde Kullanılır?

Çim halı, çim dokusunu taklit etmek için binlerce ince yeşil plastik şeritten yapılır. Şeritler, çimen gibi görünmesi için rastgele desenlerde katmanlanırlar. Dış mekanda kullanılan çim halılar su emmediği için bu halılar ıslandıktan sonra çok çabuk kurur. 

 

Çim halının sıklıkla tercih edildiği bir diğer alan da merdivenlerdir. Özellikle yüksek kayganlık içeren merdivenlerde kaymayı azaltmak veya farklı bir dekorasyon ile alanı iyileştirmek isterseniz, çim halı tercih edebilirsiniz. Çim halı, iç ve dış mekan kaplaması olarak derecelendirilir; bu, her iki senaryoda da kullanım için test edildiği ve onaylandığı anlamına gelir. Çim halı denildiğinde akıllara öncelikli olarak dış mekan dekorasyonu gelse de iç mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir.

 

cimhali2 

Çim halı, parke veya taş/fayans zeminli odalarda, odadaki doğal unsurları vurgulamanın bir yolu olarak kullanılabilir. Herhangi bir dekorasyon stiline uyacak şekilde çeşitli renk ve dokularda tercih edilebilir. Küçük parçalar mobilyaların altında veya önünde, büyük parçalar ise kilim olarak, uzun parçalar ise yürüme yolları oluşturmak veya halı koridorları oluşturmak için kullanılabilir. Çim halı spesifik olarak; bahçelerde, verandalarda ve teraslarda sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra yatak odası veya çocuk odası gibi mekanlarda da tercih edilebilir.

 

Çim Halı Kullanışlı mıdır?

Dekoratif amaçlı olarak kolay ve rahat bir kullanım sunan çim halılar ağırlıklı olarak tüm zemin yüzeyini kaplayacak şekilde yerleştirilirler. Özel sabitleme işlemleri ile kaplanan yüzey doğal görünümü ile kullanıcıların ilgisini çeker. Çim halılar dekoratif görünümlerinin yanı sıra oldukça dayanıklıdırlar. Yoğun kullanım sonucunda bile hasar görmezler. Aşınmaya karşı dayanıklı olan çim halı aynı zamanda güneşe maruz kaldığında solma yapmaz. Bu, canlı yeşil rengin korunması için oldukça önemlidir. 

cimhali3

Çim oldukça kaygan bir bitkidir, fakat suni çim yani çim halı kaygan bir malzemeden üretilmez. Bu da bahçe, veranda ya da balkon gibi ortamlarda güvenilirliği artırır. Çim halı, nemi emmediği için zorlu hava koşullarına dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklar veya kar gibi hava olayları, çim halının zarar görmesine neden olmaz. Bu durum, çim halının en büyük avantajlarından biridir. Böylece hem iç hem de dış mekanda rahatlıkla tercih edilebilir. 

 

Çim halıların ek bir bakım maliyeti yoktur, oldukça uygun fiyatlara çim görüntüsü elde edilebilir. Sonuç olarak, çim halı yüksek kullanışlılığa sahip bir ürün denilebilir.

 

Çim Halı Alan Hesabı 

Çim halı istediğiniz boyutlarda belirlediğiniz alana uygun olarak ebatlandırılabilir, bu da kendi isteğiniz doğrultusunda size daha özgür bir uygulama alanı yaratır. Bununla birlikte üretiminde kullanılan iplikler de oldukça önemlidir. Ölçüye göre özel imalat sayesinde fiyat performans açısından da yüksek verim alabilirsiniz.