Neden Duvardan Duvara Halı Seçmeliyiz?

Yaşam alanlarının dekorasyon sürecinde sıklıkla tercih edilen duvardan duvara halı, uygun fiyatlı ve kullanışlı olması nedeniyle kullanıcılarının beğenisini kazanmaktadır. Onlarca farklı çeşit modele ve renge sahip olan duvardan duvara halı, halk arasında halıfleks olarak da bilinmektedir. 

Genellikle geniş metrekareli alanlarda kullanılan duvardan duvara halı modelleri, ısı yalıtımı özelliği sağlamaları nedeniyle de göz doldurmaktadır. Kir tutmayan ve sıcacık ortamların en güzel eşlikçisi olan halıfleks, dört duvar arasında tüm zemini kaplayan halı olarak tanımlanmaktadır. 

Halıfleks halılar, tüm odayı kaplayacak şekilde yer zeminine yapıştırılmaktadır. Odaların ve iş yerlerinin dekorasyon sürecinde kullanılan duvardan duvara halılar, kişilerin sıcak ve şık bir ortama sahip olmasına olanak tanımaktadır. Birbirinden şık ve kaliteli onlarca farklı halı modeli, en uygun fiyatlarla müşterilerinin hizmetine sunulmaktadır.

Duvardan Duvara Halı Nedir?

Mekân tasarımı söz konusu olduğunda, halı faktörünün ne denli önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ev ve iş yeri dekorasyonunun tamamlayıcısı olarak nitelendirilen halı, birçok farklı modele ayrılarak üretilmektedir. Yaşam alanlarına göre çeşitlilik gösteren halı modelleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Şönil halı.
  • Kadife halı.
  • Post halı.
  • Peluş halı.
  • Salon halısı.
  • Banyo halısı.
  • Mutfak halısı.
  • Duvardan duvara halı. 
  • Jakarlı halı.

Halı modelleri arasında önemli bir yere sahip olan duvardan duvara halılar, oda içerisindeki tüm zemininin halı ile kaplanması anlamına gelmektedir. Duvardan duvara halı; klas bir görünüm sunması ve odaların daha sıcak olmasını sağlaması edeniyle, en fazla rağbet gören halı modelleri arasında yer almaktadır. 

Kir tutma özelliği bakımından son derece işlevsel olan duvardan duvara halı modelleri, kişilerin daha hijyenik yaşam alanlarına sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Duvardan duvara halı modelleri sayesinde kişiler, konforu ve hijyeni bir arada yaşayabilmektedir.

Duvardan Duvara Halı Nerelerde Kullanılır?

Duvardan duvara halı modelleri, pek çok alanda işlevsel bir şekilde kullanılabilmektedir. Sıcak tutmaları nedeniyle genellikle kişisel yaşam alanlarında tercih ediliyor olsalar da; işlevsel ve şık olmaları nedeniyle birçok farklı ortamda da tercih edilmektedirler. 

Otel girişleri, ibadethaneler, uçak ve tren zeminleri,  öğrenci yurtları, düğün salonları, hastane odaları, sinema salonları ve alışveriş merkezleri; duvardan duvara kaplama halı modellerinin kullanıldığı yerler olarak sıralanmaktadır. 

Döşeme halı veya halıfleks olarak da adlandırılan duvardan duvara halılar, halka açık bölgelerin daha düzenli görünmesine yardımcı olmaktadır. Cami ve toplantı salonu gibi mekânlar, çok fazla kişiyi barındırmaları nedeniyle hızlı bir şekilde kirlenmektedir. Duvardan duvara halı modelleri sayesinde, kirlilik ve toz problemi en aza indirilmektedir. 

Duvardan duvara halı modelleri, kolay temizlenebilir özelliğe sahip olmaları nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Zemin yüzeyinin hızlı bir şekilde temizlenebilmesi, özellikle toplu girilen mekânların temizliği için önem arz etmektedir. Kolay silinen ve daha zor kirlenen halıfleks modelleri sayesinde kişiler, temizlik yükünden feragat edebilmektedir.

Duvardan Duvara Halı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İşlevsel kullanım ve şık görünüm sunan duvardan duvara halı modelleri, dikkatli bir şekilde kullanıldığı takdirde uzun yıllar sağlam bir şekilde kalabilmektedir. Ev veya iş yeri zeminini baştan sona kaplayan halıfleks halıların, düzenli olarak temizlenmesi ve hasar vermeden kullanılması gerekmektedir. 

Ses ve ısı yalıtımı sağlayan duvardan duvara halı çeşitleri, düzenli olarak temizlendiği takdirde uzun yıllar kullanılabilmektedir. Kişiler, zaman içerisinde renk ve modelinden sıkıldığı duvardan duvara halıları; kolaylıkla sökebilmekte ve yeni halılarla zemin yüzeyini kaplayabilmektedir. 

Duvardan duvara halı modellerinin, kumaş özellikleri de farklılık göstermektedir. Yün, polyester, polipropilen ve pamuk gibi kumaş türleri; duvardan duvara halılarda kullanılan kumaşlar olarak sıralanmaktadır. Kişilerin, halı temizliği veya halı seçimi gibi konularda; halının kumaş türünü dikkate alması ve bu bağlamda eyleme geçmesi gerekmektedir.