Doğru Parke Nasıl Seçilir?

 

Yaşam alanlarına şıklık ve sıcaklık katan parke çeşitleri, her beğeniye ve tarza uyum sağlayacak bir model yelpazesine sahiptir. İşlevsel ve ergonomik tasarımlı parkeler, kişilerin yaşam kalitesini arttırmak için çeşitli özelliklerle donatılmaktadır. Kişiler, onlarca çeşit farklı model arasından ihtiyaçlarına ve zevklerine en uygun parke çeşidini kolaylıkla seçebilmektedir. 

Parke çeşitleri arasından seçim yapılırken, pek çok faktöre dikkat edilmesi gerekmektedir. Parke seçimi söz konusu olduğunda, herkesin aklına renk seçenekleri gelse de; kalite, marka, iç malzeme ve ısı bariyeri gibi özelliklerin de dikkate alınması önem arz etmektedir. 

Laminant parke, ahşap veya taş görünüme sahip sentetik malzeme olarak tanımlanmaktadır. Hemen hemen her odada kullanılabilen parke çeşitleri, mekânların daha modern ve daha şık görünmesine yardımcı olmaktadır. Su geçirmez özelliği bulunan parke çeşitleri, mutfak ve banyo gibi alanlarda da kullanılabilmeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Parke Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Parke seçimi yapılırken pek çok faktörün dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Uzun yıllar boyunca ev ve iş yerlerinin zeminini kaplayacak olan parkenin, en kaliteli malzemelerden üretilmiş olması önem arz etmektedir. Kalitesiz ve uygun fiyatlı parke çeşitleri, çoğunlukla kısa sürede deforme olmakta ve kişilerin mali kayıplar yaşamasına neden olmaktadır. 

Isı yalıtımı, parke seçimi söz konusu olduğunda akla ilk gelen özelliklerden biri olarak nitelendirilmektedir. Isı yalıtımı sağlayan parke çeşitleri, ev veya iş yerinin daha sıcak olmasına ve ısıtıcıdan yayılan ısının korunmasına olanak tanımaktadır. Bu bağlamda kişiler, ürün seçimi yaparken ısı yalıtımı özelliğini dikkate almalıdır. 

Parke malzemesinin üretiminde kullanılan hammaddeler, ahşap veya plastik olarak sıralanmaktadır. Ahşap malzeme ağırlıklı olan parke çeşitleri, daha uzun süre dayanmakta ve çok daha kullanışlı bir deneyim sunmaktadır. Isı ve ses yalıtımı konusunda da üstün performans gösteren bu ürünler, kalite düzeyleri yüksek olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedirler. 

Çok katmanlı yapıya sahip ve ideal ağırlıkta olan parke çeşitleri, uzun ömürlü kullanım sağlamaları nedeniyle kaliteli olarak nitelendirilmektedir. Kullanılan parkenin, on yıllar boyunca dayanması için; en kaliteli malzemelerden üretilmesi ve çok katmanlı olması gerekmektedir. 

Parke seçimi sürecine etki eden bir diğer faktör; parke çeşidinin rengi olarak gösterilmektedir. Günümüzde, hemen hemen her renk tonunda parke çeşidi üretilmekte ve kullanıcıların beğenisine göre piyasaya sürülmektedir. Müşteriler, onlarca farklı renk arasından zevklerine en uygun olan ürünü kolaylıkla seçebilmektedir.

Açık Renk Parke Kullanışlı Olur Mu?

Parke renkleri, kişilerin en uygun ürüne ulaşabilmesi için çeşitlenmektedir. En yaygın kullanılan parke rengi ahşap renk olsa da; bazı kişiler tam siyah veya tam beyaz parke çeşitlerine de büyük ölçüde ilgi göstermektedir. Mekânın ebatları, mekân içerisindeki eşyalar ve mekân duvarının rengi; parke renginin seçimine etki eden faktörler olarak sıralanmaktadır. 

Koyu renkli parkeler, odaların daha küçük ve kasvetli görünmesine neden olabilmektedir. Duvar boyasıyla zıt özellik gösteren koyu renkli parke çeşitleri, ev ortamında depresif bir hava oluşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, açık renkli veya tamamen beyaz olan parkelerin son derece şık ve kaliteli durduğu gözlemlenmektedir.