Ahşap Parke Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ahşap parke, pürüzsüz görünen ve birbirlerine birleştirilen parçalardan oluşan bir kaplama malzemesidir. Döşeme amacıyla kullanılan ahşap parke çeşitleri, ev veya iş ortamlarının daha şık görünmesine olanak tanımaktadır. Isı ve ses yalıtımı sağlaması nedeniyle de öne çıkan ahşap parke çeşitleri, onlarca farklı renk seçeneği ile müşterilerinin beğenisine sunulmaktadır.

Ahşap parke, sunduğu şık görünüm ve kullanım kolaylığı nedeniyle; her geçen gün daha da fazla tercih edilmektedir. Kullanılan malzeme türü ve renk gibi faktörler göre kategorize edilen ahşap parke modelleri, sıkıştırılmış doğal ahşap malzemelerden yapılması nedeniyle son derece kullanışlı bir deneyim sunmaktadır. 

Ahşap parke seçimi, kişilerin ihtiyaçlarına ve beğenilerine göre yön kazanmakta ve kişiler, onlarca farklı çeşit arasından ihtiyaçlarına en uygun ürünü kolaylıkla seçebilmektedir. Ev veya ofis ortamını daha şık dekore etmek isteyen kişiler, ahşap görünümlü parke modellerinden sıklıkla yararlanmaktadır. 

Ahşap Parke Dekorasyon Fikirleri

Ahşap parke çeşitleri, hemen hemen tüm zevklere hitap eden geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Ev veya ofis ortamının daha klas görünmesini isteyen kişiler, kendi beğenilerine göre en uygun parke modelini kolaylıkla seçebilmektedir. Isı ve ses yalıtımı yapmaları nedeniyle de öne çıkan parke modelleri, tüm ortamın daha şık görünmesine olanak tanımaktadır. 

Koyu renkli parkeler, odaların daha küçük görünmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda hâlihazırda dar bir alana sahip olan kişilerin koyu renkli parke tercih etmemesi gerekmektedir. Odanın genel havasına kasvet ve depresiflik katan koyu renkli parkeler, daha büyük ve daha geniş odalarda kullanıma son derece uygundur. 

Açık renk parkeler ise odaların daha geniş ve ferah görünmesine olanak tanımaktadır. Küçük ebatlı odalarda veya çok eşyalı odalarda açık renk parke kullanmak, odanın daha işlevsel olmasına olanak tanımaktadır. Açık renkli parkeler çoğunlukla işlevsiz kabul edilse de; kullanım kolaylığı sunması ve her odaya kolaylıkla uyum sağlaması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. 

Ceviz renkli veya ahşap renkli parkeler, klasik tarzlardan hoşlanan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Evin genel havasına otantik bir görünüm katan ahşap parkeler, kaliteleri ve yalıtım özellikleri sayesinde diğer kaplama ürünleri arasında öne çıkmaktadır. Her çeşit duvar rengine ve her çeşit eşyaya kolaylıkla uyum sağlayan ahşap parkeler, kişilerin daha iyi bir yaşam alanı elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Ahşap Parke Nerelerde Kullanılır?

Kullanışlı ve işlevsel özelliklere sahip olan ahşap parke çeşitleri, hemen hemen her türlü alanda gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Su geçirmez özelliği bulunan ahşap parke modelleri, mutfak ve banyo gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Bu sayede kişiler, uzun yıllar boyunca kullanacakları kaplama malzemesini kolay bir şekilde edinmiş olmaktadır. 

Ofis, AVM, restoran, otel ve benzeri tüm alanlarda; ahşap parke döşemesine rastlamak mümkündür. Hoş görünümü ve kullanışlı yapısı sayesinde ahşap parkeler, hemen hemen her alanda gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Kişiler, onlarca farklı çeşit ürün arasından ihtiyaçlarına en uygun ürünü kolaylıkla seçebilmektedir.

Ahşap Parke Temizliği Kolay Mıdır?

Ahşap parke temizliği, parke çeşidinin içerisinde bulunan ahşap malzeme nedeniyle dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Parke üzerindeki sıvı teması, ahşap malzemelerinin kabarmasına ve kısa sürede deforme olmasına neden olmaktadır. Bu gibi olumsuz durumların engellenmesi adına, sıvı temasını en az düzeye indirmek önem arz etmektedir.

Ahşap parke temizliğinde doğal içerikli temizlik malzemelerinin kullanılması gerekmektedir. Kimyasal içerikli temizlik ürünleri, ahşap parkenin hızlı bir şekilde hasar almasına neden olmaktadır. Sirke, karbonat, Arap sabunu gibi temizlik ürünleri, ahşap parke temizliğinde kullanılması gereken malzemeler olarak sıralanmaktadır.

Laminat Parke çeşitlerimizi incelemek için buraya tıklayın!