Görünümü Anında Değiştirecek Dekorasyon Fikri: Çim Halı

Çim halı, iplik olarak yeşilin tonlarında sentetik iplikler kullanılarak yapılan yapay çim kaplama modelidir. Dekorasyonda tercih edilen çim halı genel olarak 5mm ve 55mm arasında hav boyuna sahip tufting makinelerinde dokunur.

 

İplikler taban bezi üzerine dikilir ve istenilen boyda kesilir. Daha sonra lateks taban kaplaması uygulanmaktadır. Böylece çok daha dayanıklı olan çim halı modelleri iç ve dış mekân kullanımına uygun bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra yapay çim ile önlenebilecek problemler merak edilen bir konudur. Zemincim ekibi olarak bu yazımızda, dekorasyonda yapay çim hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Yapay Çim ile Önleyeceğiniz Sorunlar

Yapay çim ile önüne geçebileceğiniz birçok problem vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Ölü çimler ile karşılaşmamak
 2. Doğal çimenlerde oluşacak dökülme problemlerini önlemek
 3. Sararma ve kuruma görülmemesi
 4. Sağlıksız toprak problemi ile uğraşmamak
 5. Mantar ve yosun gibi problemler olmaması
 6. Yabani otların oluşumunu önlemek
 7. Haşere ve böcek oluşumunu önlemek
 8. Islakken kaygan olma problemi
 9. Çim poleni ve alerjik maddelerin oluşmasını önlemek
 10. Çamur ve bakteri oluşumunu önlemek

Doğal Çim ile Yapay Çim Arasındaki Kullanım Farkları Nelerdir?

Yapay çimin doğal çimden farkları nelerdir konusu, yapay çim uygulamasında karar veren kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Temel olarak ikisi de çimdir ancak biri doğal diğer ise yapaydır. Bunun yanı sıra yapay çimin doğal çimden birçok farkı mevcuttur. Bu farklarda yapay çim daha ön plandadır. 

Yapay çim, daha çok spor tesislerinde kullanılmasıyla birlikte hayatımızın her alanında varlığını sürdürür. Bunun yanı sıra iç mekân dekorasyonlarında kullanımı da fazladır. Bulunduğu ortamı yeşilin enerjisiyle saran yapay çim, belli bir alanla sınırlı kalmamaktadır.  Bunun yanı sıra doğal çim gibi toprak ve suya ihtiyaç duymayan yapay çimler, her türlü zemine uygulanması mümkün kaplamalardır. 

Gündelik hayatın koşuşturması ile doğal çim bakımı zor ve oldukça masraflı olabilir. Sulanması, düzenli bakımı için ilgilenecek görevli bulunması ve çürümeme garantisinin olması yapay çimleri daha avantajlı kılan özellikleridir. Ayrıca maddi manevi uğraştığınız doğal çimlerin, uzun ömürlü olacağının garantisi yoktur. Yapay çim ise bu tür problemler ile uğraşmanızı gerektirmeyen bir kaplama modeli olarak ele alınır.

Ofiste Çim Halı Kullanmak İçin 3 Neden

Ofiste çim halı kullanmak için temel nedenler genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Dayanıklılık

Yapay çim uzun süre dayanıklılık gösterir. Gerekli bakımları yapıldığı sürece uzun seneler kullanımı mümkündür. Yapay çimin ömrü; kullanım sıklığıyla birlikte açık ve kapalı alana uygulanması ve bakımına göre değişir. 

 • Kolay Bakım

Yapay çim bakımı kolay kaplamalardandır. Bu nedenle özellikle ofis ortamında sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yapay çimin bakım maliyetinin düşük olması da avantajlarından biri olarak görülür.

 • Estetik Görünüm

Gerek estetik görüntüsü gerekse şık tasarımı ile yapay çim son derece popüler kaplama modellerindendir. Bununla birlikte sunduğu şık ve konforlu kullanım ile iç mekânlarda son derece popülerdir. Kısacası dekorasyonda yapay çim kullanımı şık ve konforlu bir kullanım sunar.

Zemincim ekibi olarak bu yazımızda dekorasyonda yapay çimin özellikleri, avantajları ve kullanım alanları hakkında merak edilenleri ele aldık. Amacımız, iç dekorasyon ve yer döşemeleri sektöründe sizler için en iyi hizmeti sunmaktır. Dekorasyon ve döşemeler hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir ya da web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.