LVT Vinil Karo Nedir?

LVT olarak da bilinen lüks vinil karo, gerçek ahşap veya taş gibi görünen ancak aslında bir bıçakla kesilebilecek kadar esnek ve ince bir dizi katmandan oluşan bir döşeme ürünüdür. Bu son derece dayanıklı ürün, ortama sıcaklık katmanın harika bir yoludur. LVT yer döşemesi, bir döşeme ürününün bulundurması gereken her şeyin ideal bir kombinasyonudur. Şık tasarıma sahip, son derece dayanıklı ve bakımı kolaydır. LVT vinil karo ile, doğal malzemelerin görünümünü özgün bir şekilde yansıtabilirsiniz. Lüks vinil karo, dayanıklı kullanım için yüksek kaliteli tasarımdan ödün vermek zorunda kalmamak anlamına gelir.

Hangi Zeminler Dekore Edilir?

LVT vinil karo uzun yıllar kullanmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle kalabalığın yoğun olduğu noktalarda sıklıkla tercih edilir. Fakat diğer döşemelere oranla daha lüks bir malzeme olduğundan iç mekan dekorasyonlarında daha fazla kullanılır. Bunun sebebi dış mekan dekorasyonlarında kullanılan döşemelerin daha hızlı bir şekilde yıpranmalarıdır.

 

Bunun yanı sıra PVC’den yapıldıkları için kuaför salonları ve yoga stüdyoları gibi ticari kullanımlar için idealdirler. Nemin sorun olabileceği her yerde, LVT vinil karo zeminler ideal bir alternatiftir. Çoklu katmanlar ayrıca ürünün nemi emmeden veya su nedeniyle genleşmeden zeminde düz durmasını sağlamak için stabilite sunar. Ticari kullanımlar için su geçirmezlik, toz/kir tutmama, dayanıklılık gibi avantajlar oldukça önemlidir. 

 

LVT Vinil Karo Nasıl Yapılır?

Lüks vinil karolar genellikle birden çok PVC vinil katmanından yapılır. PVC, sertliği etkilemek için çeşitli bileşiklerle karıştırılır. Bu çoklu PVC vinil tabakaları, bir sıvı içinde süspansiyon haline getirilmiş bir haddeleme işlemiyle dikkatlice sıkıştırılır. Bu daha sonra, sert vinil levhalar üretmek için bir ısı ve hava uygulamasıyla kurutulur. Üst katman aynı zamanda kabartmalı bir yüzeye de sahip olabilir ve üreticiler, taş veya ahşapta bulunan olukların taklit edilmesine yardımcı olmak için bir derinlik katmanı ekleyerek üst katmana gerçekçilik katabilirler.

LVT zeminler daha sonra, bitmiş ürüne daha fazla koruma ve konfor eklemek için üretimin sonunda uygulanan şeffaf bir vinil ve üretan kaplamaya sahiptir. Bunlar birbirine sıkıştırılır ve daha fazla konfor ve sıcaklık sağlamak için yüzeye dekoratif baskılı bir vinil katman yapıştırılır. Sert LVT panoları genellikle daha kalın ve diğerlerine oranla daha dayanıklıdır. Kalabalık mekanlarda daha sık tercih edilir.

LVT vinil karo iki yöntem ile montaj edilir. Kilit sistemi ya da yapıştırma şeklinde uygulanır. Her iki kurulumda da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alt zeminin temiz ve pürüzsüz olmasıdır. Pürüzsüz olmayan alt zemine döşeme yapıldığında üst katmanda engebeler fark edilebilir. 

LVT Vinil Karo Kaliteli midir?

LVT vinil karo oldukça kaliteli bir döşeme malzemesidir. LVT zemin kaplaması, otantik ahşap dokulardan parlak renklere kadar değişen seçenekler ile farklı tasarımlarda sunulur. Tasarımını yanı sıra her türlü zeminde yüksek dayanıklılığa sahiptir. Dayanıklılığı sebebiyle uzun yıllar kullanılabilir, sürdürülebilir bir üründür. Çoğu vinil döşeme türü için, iki kovalı basit bir temizleme sistemi yeterli olacaktır. Lüks vinil karo ayrıca doğal olarak lekelenmeye ve çizilmeye karşı dayanıklıdır.

 

LVT vinil karonun en iyi avantajlarından biri de su geçirmiyor olmasıdır. Çoğu döşeme malzemesi su geçirdiği için kabarma ya da küflenme gibi durumlar yaratır. Fakat LVT vinil karo döşemeden böyle bir durum yaşanması mümkün değildir. Su döşemenin en üst katmanında kalır. Sonuç olarak LVT vinil karo tüm mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilir.